תסמונת הבניין החולה

זיהום פיזיקאלי, כימי וביולוגי תוך מבני - סינדרום הבניין החולה

בעשורים האחרונים, יותר ויותר אנשים עובדים שעות רבות בבנייני משרדים. חלק מעובדים אלו, מתלוננים על מיחושים שונים, המשויכים על ידי מחקרים רבים לאחת התסמונות המרתקות שמעסיקות אנשי מדע רבים והיא תסמונת ה"בניין החולה". תסמונת זו, מקושרת לתופעות בריאותיות המתרחשות אך ורק בתוך מבנים ספציפיים.
להלן הסבר מורחב על מה מדובר, מהם התסמינים של סינדרום זה ומה ניתן לעשות לגביו.

בניינים חולים – אוכלוסייה חולה

אחוזים ניכרים מהאוכלוסייה שוהים מדי יום במשך שעות במבנים סגורים. בשעות הפנאי, רבים מהם מעדיפים לשהות בבית וליהנות מהטכנולוגיה המודרנית והמתקדמת. בנייני המשרדים החדשים, עמוסים במערכות רבות שתפקידן להעניק סביבת עבודה יעילה וזאת ע"י אטימת הבניינים מהסביבה החיצונית. במהלך בניית הבניינים, נעשה שימוש בחומרי גלם רבים העשויים לשחרר תרכובות כימיות אורגניות נדיפות אשר יש בהן פוטנציאל לגרימת נזק מצטבר המתחילים כמיחושים או גירויים לעובד השוהה בבניין. החומרים עשויים להגיע מריהוט משרדי, דבקים המצויים בגבס, טיח, משקופים ועוד.
בנוסף, פעמים רבות מתגלה בעיה של זיהום אוויר בתוך המבנה עקב הופעת מיני עובשים כולל פתוגנים, אלרגנים וטוקסגנים (נושאי רעלנים) במערכות האוורור, או הכנסת מעט מדי אוויר טרי למערכות אספקת וסינון האוויר. ישנן תופעות הנגרמות מעוצמת תאורה לא נכונה (גבוהה/ נמוכה מדי), קרבה למערכות חשמל (קרינה אלקטרומגנטית), חשיפה לחומרים אלרגניים ועוד.
התסמינים הללו, עשויים להופיע כבודדים או משולבים בתופעות נוספות. יש לציין שקשה לבודד את הגורם הבודד ורק עבודת היועץ הסביבתי שהתמחה בתחום התחלואה התוך-מבנית מסייעת בפיענוח ומציאת הפתרון מתאים כל אלו הובילו את ארגון הבריאות העולמי (של האו"ם) להגדיר את סך הבעיות כתסמונת או סינדרום 'הבניין החולה'.

הבניינים שלנו חולים - מה זה אומר?

אנשים רבים שעובדים במבנים סגורים מתלוננים שהם סובלים מכאבי ראש, שיעול יבש, ותופעות של יובש, גירוי בעיניים, בחילות, סחרחורות, עייפות קיצונית ועוד. כל הסימפטומים הללו בדרך כלל נעלמים כאשר הם יוצאים אל מחוץ לבניין למספר שעות. תופעה זו שחזרה על עצמה במקומות עבודה רבים הובילה את ארגון הבריאות העולמי, להבין שהבעיה נעוצה בבניין המשרדים בו הם עובדים ובזיהום שקיים בו. זיהום זה יכול להיות כתוצאה מחיידקים, עובש, אבק (ביולוגי, אורגני ומינרלי) וחומרים שונים במערכת האוורור, בריהוט, בקירות או במקומות אחרים בבניין. בעיה זו כפי שציינו, מכונה "תסמונת הבניין החולה".

כאשר בית נפגע מרטיבות עקב מים שנקוו בקירות, רצפה, דלף מצינורות, מתרחשת שרשרת תגובות ובהן פגיעה בחוזק המבני וכן פגיעה בבריאות המתגוררים בו. המים אשר פוגעים בתחילה בתשתיות המבנה, ממשיכים לפגוע בחומים בעלי יכולת ספיחת רטיבות כגון ריהוט ועץ ולאחר מכן מתרחשת תופעה של העלאת לחץ המים באוויר (לחות יחסית), ומעל ל-60% לחות יחסית במבנה תתחיל להשפיע בעקיפין על אזורים שלא נפגעו ישירות. באם הנזק לא מטופל מידית, תתחיל לשגשג אוכלוסיית העובשים, אשר חלקם קיים באופן טבעי בחללי הבית/משרד. בתחילה ניתן להריח את המטאבוליזם של העובשים ולאחר מכן ניתן לראות את המושבות שלו.כחלק מהליך התרבותו, משחררת המושבה, נבדים לאוויר הנישאים לאזורים נוספים בבית/משרד/בניין ומתחילה שרשרת הגדילה של העובש במקומות אחרים.

תסמונת הבניין החולה – צורת טיפול

החדשות הטובות הן, שיש דרך לטפל בבעיה.
כמו ברפואה כך בחיים, יש לבדוק את מקור הבעיה ולקבוע את סוגה, עצמתה והתפשטותה, יש לחקור את המבנה ולמצוא את מקורות הבעיה. ניתן לבצע איתור מוקדם בעזרת מכשירים שפותחו לצורך כך, יחד עם סיוען של מעבדות, המצוידות בטכנולוגיה מתקדמת ואשר עברו הסמכה.
אנו נעזרים במגוון טכנולוגיות מתקדמות כגון מכשירי PID, בדיקות אוויר באמצעים מתקדמים ושימוש בבדיקות מעבדה מיוחדות לאיתור הזיהום בבניין. יש לזכור שיכולות להיות סיבות רבות שגורמות לאותו זיהום, כמו למשל אוורור שאינו תקין, מזהמים כימיים ומזהמים ביולוגיים, ולכן, הדבר הראשון אותו יש לעשות הוא לאתר את הבעיה ולאחר מכן להחליט על הפתרון המתאים ביותר עבורה

מאז שנת 2014, מתבצע שיתוף פעולה עם פרופסור צבי שבת, מומחה עולמי לזיהום כימי וביולוגי תוך-מבני ובכלל זה עניין מיקרואורגניזמים ועובשים בחללים סגורים, בתים ומשרדים.

בין סל שירותינו:

 • אבחון בעיות זיהום כימי, מיקרוביאלי (חיידקים ועובשים מיקרוסקופיים) ופיזיקלי בבית הפרטי, משרד, בתי ספר, בתי מלון ובתי חולים
 • דגימות אוויר לאפיון וכימות נבגי עובש, מושבות עובש ומוצרים מטבוליים, חלקיקים אורגניים, חיידקים ועוד.
 • דגימות אוויר לאפיון וכימות אלרגניים.
 • מדידות חלקיקים וסיבים אורגניים שונים באוויר.
 • דגימות ומדידות מזהמי אוויר תוך מבניים.
 • אנליזה מעבדתית במעבדות מוסמכות לפי דרישת הלקוח.
 • סקרים ודגימות בנושא תסמונת הבניין החולה (SBS).
 • סקרים לקביעת רגישויות לכימיקלים סביבתיים (MCS – Multiple Chemical Sensitivity).
 • שירותי ייעוץ, הכוונה וסיוע לעורכי דין ושמאים.
 • דגימות לניטור Legionella (חיידק הליגיונלה) במים ובאוויר.
 • סיוע טכני ועריכת הנחיות טכניות לטיפול סביבתי (כימי וביולוגי) עבור חברות שיקום.
 • עריכת סמינרים בנושאי השפעות בריאותיות ופתרונות עבור מפגעי עובשים, חיידקים וכימיקלים בסביבת האדם.

לפרויקטים שנערכו בתחום "תסמונת הבניין החולה", לחץ כאן.

אנו נשמח לעזור לכם בתחום ולהעניק לכם ייעוץ ראשוני חינם.
לפרטים נוספים ניתן להתקשר אלינו לטלפון – 1-700-500-803 ונשמח לסייע לכם בשיחת ייעוץ ראשונה ללא עלות.

השאירו פרטים